Cyklistická príprava úspešného “veterána”

Roman sa chcel zlepšiť v cyklistike. Tiež chcel zosilnieť a spevniť telo. Našiel môj blog na stránke https://fitnesstrend.sk/ a na jeseň v roku 2019 ma oslovil so záujmom o spoluprácu. Vtedy priemerný cyklista “hobík” sa chcel dostať na vyššiu úroveň…

Romanove poháre z pretekov za rok 2021

Začiatok spolupráce

Naša spolupráca začala zimnou prípravou v roku 2019 spoločnými tréningami v posilňovni. Roman s posilňovaním nemal takmer žiadne skúsenosti. Cyklistike sa venoval aktívne len dva roky, ale kondične na tom nebol zle. V tej dobe tiež behával a plával. V správe mi tiež poslal výsledky zo záťažového testu, na základe ktorého som si urobil predstavu o jeho výkonnosti. Bola na úrovni “lepšieho hobíka”. To znamená, že by mohol absolvovať cyklomaratón niekde v polovici štartového poľa.

V posilňovni bol Roman šikovný, videl som, že má pohybový talent. Vďaka tomu sme sa s cibrením techniky cvikov dlho netrápili. Neočakával som, že už prvá zima bude reálnou silovou prípravou – mnoho začínajúcich cvičencov potrebuje niekoľko mesiacov, kým ich telo bude schopné zdvíhať “bezpečne” ťažké váhy. Roman však predčil moje očakávania. Technicky, silovo a pocitovo zvládal tréning veľmi dobre a už počas prvej zimy absolvoval kvalitnú silovú prípravu.

Silový tréning pre cyklistov?

Prínos silového tréningu pre športový výkon cyklistu bol diskutabilný. Prínos pre špurtérov bol asi vždy nepopierateľný. Dnes sa už nie len kompenzačnému, ale aj silovému tréningu venuje v posilňovni takmer každý profesionál. Sám som v minulosti nebol presvedčený o super prínose silového tréningu napr. pre vrchára. Avšak názory (pocity) mojich zverencov, cyklistov a trendy v príprave svetových športovcov nasvedčujú, že tréning sily je prínosom aj pre čistokrvných vytrvalcov.

Teórií prečo silový tréning pomáha vytrvalcom je niekoľko (zlepšenie ekonomiky pohybu, prevencia pred zraneniami, “nakopnutie” regenerácie, teória, že FTP môže byť len určitým percentom z maximálneho výkonu atď. ). Cyklistika navyše nie je čisto vytrvalostný šport. Pri špurtoch, nástupoch alebo delení pelotónu vám môže pomôcť rýchlosť a hrubá sila. Ak sa dostanete do “háku” a skupina sa ukľudní, môžete v nej zotrvať práve vďaka vašim schopnostiam krátkodobo zrýchliť.

Ak by ste sa chceli dozvedieť viac o silovom tréningu pre cyklistu TU NÁJDETE MÔJ STARŠÍ BLOG – SERIÁL: SILOVÝ TRÉNING CYKLISTU

Ako vyzeral tréning?

Tréning vo fitku bol všeobecný: cvičili sme celé telo s dôrazom na silu nôh. Prvú zimnú prípravu sa Roman dostal na celkom slušné hmotnosti. Najmä pri drepoch alebo mŕtvom ťahu. Zosilnel a spevnelo mu celé telo. Dokonca evidentne nabral svalovú hmotu aj v hornej časti (tréningy boli tvrdé + dobrá genetika). Svaly v hornej časti sa neskôr zredukovali vplyvom náročných vytrvalostných tréningov počas cyklistickej sezóny.

Prvý rok sme nerobili žiadny tréningový plán. Skôr som mu všeobecne vysvetlil môj pohľad na tréning cyklistu: koľko, v akej intenzite a v ktorej časti sezóny by mal najazdiť, aby bol konkurencieschopný na cyklomaratóne alebo na pretekoch veteránov. Povedal som mu môj názor, že v jeho prípade sa ani v zime cyklistickému tréningu nemá vyhýbať. A čiastočne ani intenzite v tréningu.

Po zimnej silovej príprave začal viac jazdiť, tréning dostal hlavu a pätu a jeho výkonnosť išla hore. Zaobstaral si okrem hrudného pásu tiež wattmeter. Začal pretekať. Bol a je presvedčený, že okrem kvalitnejšej cyklistickej prípravy, má na zlepšení podiel aj silová príprava.

Druhú zimnú prípravu poznačili lockdowny. Mnoho ľudí sa prestalo hýbať, ale Romanov prípad to nebol. Doma si zriadil jednoduchú posilku a nič nenechal na náhodu. Niekoľko tréningov sme mali spoločných ešte v posilke – keď bolo cvičenie v posilňovniach “dovolené”. Zvyšnú silovú prípravu zvládol sám v domácich podmienkach. Cvičenie mu išlo, techniku mal super, cviky si pamätal. Vedel čo má robiť. Navyše nepodcenil ani vytrvalostnú prípravu. Na jar mal veľmi dobrý základ na ďalší progres.

Pokračovanie spolupráce a tréningový plán

V roku 2021 sa chcel opäť posunúť. Opýtal sa, či neskúsime spoluprácu aj formou tréningového plánu. Rád som súhlasil a od februára sme spolu začali plánovať tréning. Najprv som urobil všeobecnú osnovu – plán na celý rok. Naplánoval som mu orientačne 500 tréningových hodín a 15 000 km na sezónu. Bolo to zvýšenie oproti predošlej sezóne, ale nie radikálne. Nešlo o nejaký pevný cieľ. Bol to môj odhad toho, čo by Roman mohol zvládnuť, aby mal tréning štruktúru a aby nedošlo k preťaženiu.

Rozpísal som cca objem, charakter tréningu a ciele v jednotlivých mesiacoch do osnovy, aby mal predstavu o mojej filozofii. Myslím, že sa s touto predstavou celkom stotožnil. Presvedčenie o tom, že robím niečo “správne” a prinesie to svoje ovocie, má nemalý podiel na následnom úspechu. Roman takmer všetko do bodky plnil. K zmenám po konzultáciách dochádzalo len občas (s ohľadom na pocity, počasie, povinnosti…).

Tréning išiel podľa plánu a po uvoľnení reštrikcií sa dostavili aj prvé úspechy na pretekoch. Od začiatku sa Roman javil ako dobrý časovkár. Hneď druhý pretek v sezóne – časovka v Komárne (Slovenský pohár veteránov) vyhral. Na moju radosť chcel veľa pretekať a tak som mu hneď navrhol, či neskúsi zvíťaziť celkovo v Slovenskom pohári veteránov (Masters A).

Prvý Romanov víťazný pretek – časovka Komárno 2021

V kalendári bolo dosť časoviek a v tejto disciplíne tak často k prekvapeniam nedochádza. Preto som videl od začiatku veľkú šancu na celkové víťazstvo. Treba uznať, že väčšina pretekárov neabsolvuje všetky kolá Slovenského pohára. To bolo tiež jeho výhodou pri dosiahnutí cieľa.

Ale bez kvalitných výsledkov by to nešlo. Roman obsadil 2. miesto na MSR v časovke jednotlivcov (Masters A), zvíťazil na MSR v časovke dvojíc a prakticky vo všetkých kolách pohára zbieral solídne výsledky. Nakoniec mu to v celkovom poradí vynieslo celkom s prehľadom prvé miesto. Z cyklomaratónov bol na Martinskom (SNP) obsadil 9. miesto, Teatro okolo Malohontu 14. miesto. Myslím, že slušné výsledky na “nováčika”.

Za výsledky a doterajší progres vďačí Roman najmä sám sebe – tak ako každý športovec. Napriek náročnej práci si neodpustí žiadny tréning. Maká ako na biku, tak v posilke. Dobre sa stravuje. O tréningu rozmýšľa a s jeho tvorením mi pomáha. Počúva svoje telo a dáva mi perfektnú spätnú väzbu o svojich pocitoch. Naša spolupráca neskončila. Uvidíme, čo sa nám podarí v sezóne 2022…

Jakub Slavkovský

CK SLAVKO BRATISLAVA

Kondičný a cyklistický tréner