Cyklistická príprava úspešného veterána 2. časť

Sezóna 2021 sa Romanovi veľmi podarila. Prakticky sa stal elitným pretekárom našej veteránskej – hobby cyklistiky. Jeho ambície, chuť do tréningu a zlepšovania tým neklesli. Práve naopak. Bezchybná zimná príprava na prelome rokov 2021 – 2022, pevné zdravie počas celej sezóny a kvalitný tréningový a pretekový program viedli k ďalšiemu zlepšeniu kondície, ako aj výsledkov na pretekoch.

Zimná príprava štandardne obsahovala tréningy sily v posilňovni a všeobecnej vytrvalosti. Tréning na biku dopĺňal v zimných mesiacoch behom, bežkami a skialpinizmom. Citlivo sme naplánovali zvýšenie celkového objemu tréningu a skvelej forme pomohlo aj marcové sústredenie na Makarskej riviére.

Oproti predošlej sezóne, kedy Roman zbieral úspechy najmä v časovkách, sme chceli urobiť progres v pretekoch s hromadným štartom. Vďaka silovej príprave už tretiu sezónu sa mu zvýšil aj maximálny výkon, čo dávalo dobré predpoklady pre úspechy v špurtoch. Aby v priebehu sezóny nestratil nadobudnutú silu, posilku sme v nejakej forme naplánovali aj počas sezóny. Domnienka o zlepšení koncoviek pretekov sa začala potvrdzovať na (pre Bratislavčanov známom) UTP (Utorkovom tréningovom preteku), kde Roman počas sezóny získaval pomyselné víťazstvá jedno za druhým.

Prvým reálnym pretekom bol Neusiedlerský cyklomaratón, kde sa umiestnil na druhom mieste v kategórii a hneď sa kvalifikoval na jesenné majstrovstvá sveta amatérov UCI GRANFONDO MASTERS (na ktorých sa “vďaka ochoreniu na Covid pár dní pred konaním preteku nezúčastnil).

Druhý pretek bol Slovenský pohár elite v Krupine s medzinárodnou účasťou. Bol to prvý Slovenský pohár, ktorý Roman absolvoval a hneď najťažší – najkopcovitejší spomedzi všetkých. 2000 metrov prevýšenia na 130 kilometroch. Stúpania nie sú hlavnou Romanovou zbraňou a tento pretek sme zvolili v rámci prípravy a zbierania skúseností. V silnej konkurencii v takomto charaktere preteku nebolo 41. miesto rozhodne sklamaním a kvalitné tréningové kilometre boli v nohách…

V máji zvíťazil na SP Masters v časovke v Komárne,  19. miesto obsadil na Sereďmaratóne. Poslednú májovú nedeľu získal 2. miesto preteky jednotlivcov Masters v Perneku, nasledujúci utorok vyhral UTP a v stredu kolo TCL (Trnavská cyklistická liga). Sezónka začala ako lusk :).

V lete sme vyrazili do môjho rodného kraja, kde sa konalo v Jelšave kolo Východoslovenskej road ligy. Roman strávil dlhé kilometre v úniku a až v poslednom ťažkom a strmom stúpaní na Železník ho predbehli najlepši pretekári. Stačilo to však na víťazstvo v kategórii Muži B (celkové 7. miesto).

Rovnako ako v roku 2021 získal titul Majstra SR v časovke (tentoraz už v kategórii Masters B), aj Majstra SR v časovke dvojíc. Na MSR Masters B v pretekoch jednotlivcov obsadil 4. miesto. Ďalší deň vyhral časovku do vrchu v rovnakej kategórii. MRC preteky do vrchu Homôlka 1. miesto, MRC časovka do vrchu Vršatec 2. miesto.

Vo veľmi silnej konkurencii na pretekoch Gran Fondo Bratislava obsadil 8. miesto.

L’Etape Slovakia absolvoval deň po ťažkom a daždivom preteku v Kláštore pod Znievom (kde obsadil 2. miesto). Štart L’Etape bol navyše extrémne skoro ráno. Celkové 20. miesto nebolo vzhľadom na okolnosti sklamaním. Túto kombináciu som mu veľmi neodporúčal v nasledujúcej sezóne sa ju nechystá opakovať ani Roman :).

V septembri zvíťazil s prehľadom v záverečnom špurte na pretekoch v Královej pri Senci a potvrdil progres v rýchlych koncovkách pretekov. Sezónu ukončil 4. miestom v kategórii na pretekoch Teatro okolo Malohontu.