Moje meno je Jakub Slavkovský. Som trénerom a štatutárom klubu. Hlavnou pohnútkou založiť cyklistický klub bolo pre mňa robiť to, čo ma baví. Ako tréner spolupracujem aj s cyklistami mimo nášho klubu, buď v posilňovni alebo kompletne riadim ich kondičnú prípravu. 

V sezóne 2021, 2022 a 2023 sa môjmu zverencovi Romanovi Bachratému podarilo okrem iného zvíťaziť celkovo v Slovenskom pohári Masters v cestnej cyklistike, či získať už dva tituly Majstra Slovenska v časovke v tejto kategórii. V rámci klubu trénujem tiež aktuálnu (2023) Majsterku Slovenska v časovke, Majsterku Slovenska v časovke do vrchu, víťazku Slovenského pohára Vicemajsterku Slovenska v pretekoch jednotlivcov v cestnej cyklistike v kategórii kadetky (15-16 rokov) – Ninu Andackú.

Nina aj Roman boli začiatku našej spolupráce začiatočníci a veľmi rýchlo sa stali špičkou vo svojej kategórii. Keďže som aktívny cyklista – pretekár, nerobím len od stola tréningový plán, ale vidím svojich zverencov v akcii na pretekoch alebo spoločných tréningoch.

Ako sa zo mňa stal tréner cyklistiky

Pred tým ako som sa pustil do cyklistiky som súťažil v iných športoch. Ako dieťa som hral futbal, neskôr tenis a dlhé roky som sa venoval silovému (dá sa tiež povedať kulturistickému) tréningu. Súťažil som ako dorastenec a junior v silovom trojboji, kde som získal aj nejaké medaile na MSR. Po štúdiu na FTVŠ UK som začal pracovať ako tréner vo fitnesscentre. Popritom som príležitostne viedol pohybovú prípravu v tenisovom klube pre malé deti (cca 6- 10 rokov). Neskôr vďaka bývalému spolužiakovi z FTVŠ viedol cyklistické tréningy v inom bratislavskom klube. 

Od 15. roku života som sa venoval naplno silovému tréningu v posilňovni a moje vytrvalostné schopnosti upadali takmer desať rokov. Tenis som hral už len príležitostne. Na Fakulte telesnej výchovy a športu som patril medzi najlepších čo sa týka rýchlostných a najmä silových schopností. Ak prišlo na zápočty, kde bolo treba ukázať vytrvalosť, ocitol som sa medzi najhoršími. Ako cyklista som teda začínal s veľmi biednou vytrvalosťou a navyše s postavou 98 kilogramového silového trojbojára. Inak povedané, úplne od nuly. Preto sa viem vžiť do kože neskúseného hobíka, ktorý chce dostať svoju výkonnosť na vyššiu úroveň.


Do cyklistiky som sa aktívne pustil až po štúdiu na VŠ.
 Prvá cesta na mojom novom horskom bicykli viedla na bratislavský Kamzík. Šiel som s kamarátom, ktorý na moje vtedajšie vytrvalostné schopnosti zvolil privysoké tempo a tak ani najľahšie prevody nedokázali zabrániť môjmu zosadnutiu z bicykla v druhej polovici stúpania.

Po dvoch rokoch cyklistického tréningu sa moja kondícia dostala o niekoľko levelov vyššie. Magisterské vzdelanie z FTVŠ UK som doplnil v roku 2014 o vzdelanie Trénera cyklistiky I. stupňa. Vyskúšal som prvé preteky na vlastnej koži. Občas sa mi pritrafí aj nejaké pódium na amatérskych alebo Masters pretekoch. S pribúdajúcimi skúsenosťami a vedomosťami som sa postupne odhodlal k trénerskej činnosti aj v oblasti cyklistiky. 

Zahral som sa aj na “vedca” a istý čas som robil záťažové testy s odoberaním laktátu na určenie tréningových zón (dnes viem, že existuje praktickejší a efektívnejší spôsob diagnostiky výkonnosti a tak tieto testy robím len sporadicky). Vybraným hobby cyklistom som písal tréningový plán a v zime sme s niektorými riešili silovú prípravu v posilňovni. Výsledky boli pozitívne.  To ma motivovalo založiť vlastný klub, kde by som sa mohol venovať mladým cyklistom s potenciálom úspešne pretekať.

Wattmeter alebo hrudný pás sú pre trénera perfektné pomôcky. Pomáhajú mi pri riadení tréningového procesu, slúžia na diagnostiku výkonnosti a dávajú spätnú väzbu z tréningu či z pretekov.  Nie som však typ trénera, ktorý je extrémne zameraný na čísla. Problematiku tréningu na povedzme vedeckej úrovni sledujem. Ale dlhoročné skúsenosti s výkonnostným športom ma naučili brať najnovšie trendy v tréningu, v regenerácií a v stravovaní s rezervou. Súťažne robím šport odmalička a mnohokrát som si overil, že k výkonnostnému cieľu vedie niekoľko ciest. Nie jedna metóda, ktorá práve letí na populárnych weboch alebo v časopisoch a je podložená “najnovšími” štúdiami. Tréning a ľudské telo treba vnímať komplexne a zohľadniť nespočetne veľa aspektov, ktoré môžu na výsledok snaženia vplývať. 

Svojich zverencov sa snažím učiť samostatnosti. Nechcem písať každý týždeň či mesiac tréningový plán od A do Z bez možnosti manévrovania. Chcem aby boli zverenci schopní pracovať aj samostatne (napr. upraviť si tréning na základe pocitov) a aby pochopili, o čo mi v tréningu ide. Nejde o žiadne zázračné “vedecké” receptúry, ale logický tréning vychádzajúci z charakteru športového výkonu. Ak tréning pochopia a veria mu, sami pomáhajú s jeho tvorbou. Vtedy je úspech na ceste. 

Ak sa chcete dozvedieť viac o mne, o mojich názoroch a vedomostiach alebo podmienky osobných tréningov kliknite na https://fitnesstrend.sk/