Moje meno je Jakub Slavkovský. Som trénerom a štatutárom klubu. Hlavnou pohnútkou založiť cyklistický klub bolo pre mňa robiť to, čo ma baví. Pred tým ako som sa pustil do cyklistiky som súťažil v iných športoch. Ako dieťa som hral futbal, neskôr tenis a dlhé roky som sa venoval silovému (dá sa tiež povedať kulturistickému) tréningu. Súťažil som ako dorastenec a junior v silovom trojboji, kde som získal aj nejaké medaile na MSR. Po štúdiu na FTVŠ UK som začal pracovať ako tréner vo fitnesscentre. Popritom som príležitostne viedol pohybovú prípravu v tenisovom klube pre malé deti (cca 6- 10 rokov). Neskôr vďaka bývalému spolužiakovi z FTVŠ viedol cyklistické tréningy v inom bratislavskom klube. 

Od 15. roku života som sa venoval naplno silovému tréningu v posilňovni a moje vytrvalostné schopnosti upadali takmer desať rokov. Tenis som hral už len príležitostne. Na Fakulte telesnej výchovy a športu som patril medzi najlepších čo sa týka rýchlostných a najmä silových schopností. Ak prišlo na zápočty, kde bolo treba ukázať vytrvalosť, ocitol som sa medzi najhoršími. Ako cyklista som teda začínal s veľmi biednou vytrvalosťou a navyše s postavou 98 kilogramového silového trojbojára. Inak povedané, úplne od nuly. Preto sa viem vžiť do kože neskúseného hobíka, ktorý chce dostať svoju výkonnosť na vyššiu úroveň.


Do sveta cyklistiky s
om bližšie začal nahliadať až počas štúdia na VŠ. V tomto období začala “saganománia” a mojim spolubývajúcim na internáte bol cyklista. Často sme debatovali o priebehu profesionálnych pretekov, ale aj o tréningu cyklistu. Po dvoch rokoch teoretickej prípravy som sa v roku 2012 pustil do cyklistického tréningu. Prvá cesta na mojom novom horskom bicykli viedla na bratislavský Kamzík. Šiel som s kamarátom, ktorý na moje vtedajšie vytrvalostné schopnosti zvolil privysoké tempo a tak ani najľahšie prevody nedokázali zabrániť môjmu zosadnutiu z bicykla v druhej polovici stúpania.

Po dvoch rokoch cyklistického tréningu sa moja kondícia dostala o niekoľko levelov vyššie. Magisterské vzdelanie z FTVŠ UK som doplnil v roku 2014 o vzdelanie Trénera cyklistiky I. stupňa. Vyskúšal som prvé preteky na vlastnej koži. S pribúdajúcimi skúsenosťami a vedomosťami som sa postupne odhodlal k trénerskej činnosti aj v oblasti cyklistiky. 

Zahral som sa aj na “vedca” a istý čas som robil záťažové testy s odoberaním laktátu na určenie tréningových zón (dnes viem, že existuje praktickejší a efektívnejší spôsob diagnostiky výkonnosti a tak tieto testy robím len sporadicky). Vybraným hobby cyklistom som písal tréningový plán a v zime sme s niektorými riešili silovú prípravu v posilňovni. Výsledky boli vždy pozitívne.  To ma motivovalo založiť vlastný klub, kde by som sa mohol venovať mladým cyklistom s potenciálom úspešne pretekať.

Ako tréner spolupracujem aj s členmi iných klubov, či už v posilňovni alebo aj ako kouč (riadim celú prípravu na preteky). Hoci to nie je úplne môj obor, tréningovým plánom som participoval na zverencovom prvom maratóne.  Náš ciel zabehnúť pod 3 hodiny sme splnili. V sezóne 2021 sa môjmu zverencovi podarilo zvíťaziť celkovo v Slovenskom pohári Masters v cestnej cyklistike. 

Úspechy zverenca

Wattmeter alebo hrudný pás sú pre trénera perfektné pomôcky. Pomáhajú mi pri riadení tréningového procesu, slúžia na diagnostiku výkonnosti a dávajú spätnú väzbu z tréningu či z pretekov.  Nie som však typ trénera, ktorý je extrémne zameraný na čísla. Problematiku tréningu na povedzme vedeckej úrovni sledujem. Ale dlhoročné skúsenosti s výkonnostným športom ma naučili brať najnovšie trendy v tréningu, v regenerácií a v stravovaní s rezervou. Súťažne robím šport odmalička a mnohokrát som si overil, že k výkonnostnému cieľu vedie niekoľko ciest. Nie jedna metóda, ktorá práve letí na populárnych weboch alebo v časopisoch a je podložená “najnovšími” štúdiami 🙂 . 

Svojich zverencov sa snažím učiť samostatnosti. Nechcem písať každý týždeň či mesiac tréningový plán od A do Z bez možnosti manévrovania. Chcem aby boli zverenci schopní pracovať aj samostatne (napr. upraviť si tréning na základe pocitov) a aby pochopili, o čo mi v tréningu ide. Nejde o žiadne zázračné “vedecké” receptúry, ale logický tréning vychádzajúci z charakteru športového výkonu. 
Ak tréning pochopia a veria mu, sami pomáhajú s jeho tvorbou. Vtedy je úspech na ceste. 

Ak sa chcete dozvedieť viac o mne, o mojich názoroch a vedomostiach , môj starší blog nájdete na stránke https://fitnesstrend.sk/